21. 12. 2024

Braňte se nekalým praktikám


Před pouhými pár lety došlo ke zrušené předkupního práva, které se zřizovalo ze zákona. V praxi to znamenalo, že jste mohli přednostně vykoupit podíl nebo i celou nemovitost třeba od ostatních spoluvlastníků. Jenže toto právo už je zrušené, a automaticky nevzniká. Dá se sjednat smluvně, ale to málokoho napadne. Zákonné předkupní právo zůstalo jen u nemovitostí, které byly předmětem dědického řízení. Ale tady pozor, věcné zákonné předkupní právo trvá jen po dobu 6 měsíců ode dne, kdy usnesení o dědickém řízení nabylo právní moci. Jakmile tato lhůta uplyne, předkupní právo už neexistuje.

kufr peněz

V praxi dochází často k tomu, že jedinci si záměrně vybírají starší, osamocené a nebo nemocné jedince. Od nich vykupují podíly na nemovitostech, které koupí za směšně nízkou částku. Potom se velice často snaží zbývající vlastníky z nemovitosti vyštvat. Používají zastrašování, teror, výhrůžky a nezřídka se uchylují i k násilí. Lidem potom často nezbývá nic jiného než jim zbytek nemovitosti prodat za pár korun, a flipaři, jak se jim říká, nemovitost prodají za násobně vyšší cenu.

Lidé se často nebrání, chtějí mít klid, ani neví jak se můžou bránit, a na právní zastoupení často nemají finance. A s tím tito flipaři počítají. Je škoda že se lidé nechávají okrádat, protože pokud by se bránili, neměli by tito bezcharakterní lidé tak snadnou cestu k majetkům cizích lidí. Je to bohužel velice častý problém, před kterým už varují i mnozí advokáti i orgány činné v trestním řízení.

starší dům

Bohužel se může stát že majitel i menšího podílu může začít znepříjemňovat život ostatním a může dojít i násilnému trestnému činu. Příkladem takového sporu může být situace, ke které došlo poměrně nedávno v jednom městečku na Prostějovsku. Rodinu tam vyvraždil syn, který svůj podíl prodal advokátce z Prahy, která chtěla získat zbytek nemovitosti pro sebe. A samozřejmě za pár korun.