14. 1. 2025

Proč strojaři využívají v praxi u vrtáků kuželovou stopku


Když se projdete napříč některým z hobby marketů a zavítáte mezi regály s nářadím, objevíte tu obrovské množství vrtáků různých průměrů a délek. Jsou tu k nalezení vrtáky do kovu, dřeva, betonu a kamene a je velmi pravděpodobné, že tu vždy objevíte to, co poptáváte. Vložíte vrták do nákupního košíku a následně si jej po zaplacení odnesete domů.

Společným znakem všech těchto výrobků je válcový dřík – stopka, za kterou se nástroj uchytí ve sklíčidle vrtačky. Válcová stopka je pro veškeré amatérské kutilské práce naprosto dostačující a není důvod tyto nástroje zhotovovat jiným způsobem. Něco jiného se ovšem týká strojírenské praxe, protože tam se kromě válcového dříku setkáte i s vrtáky s kuželovou stopkou. V čem se vlastně tyto dva typy nástrojů od sebe liší, kromě vzhledu?

vrtáky s válcovou stopkou

Přesnější uchycení nástroje – když uchytíte vrták s válcovou stopkou do sklíčidla, to se opře o stopku jen v několika bodech, a při vrtání se může nástroj mírně posouvat a vytvoří excentrický otvor. Nepřesnost takového vrtání je někdy poměrně velká, což se projeví hlavně u ručních vrtaček amatérských kutilů. Ovšem uchytíte-li vrták skrze kuželovou stopku do morse kuželu, nástroj do vnitřního kuželu zapadne po celém jeho obvodu (ploše) a tím je zaručeno to nejpřesnější vedení vrtáku obrobkem, jaké je ve strojírenské praxi vůbec možné.

strojírenské nástroje

Větší stabilita – díky morse kuželu jsou vrtáky při práci velmi stabilní a nedochází k jejich uvolňování nebo viklání.

Větší průměry otvorů – čím větší průměr vrtáku se používá, tím větší řezné síly tu vznikají a tím pádem tu také dochází k většímu namáhání nástroje i samotného stroje. U větších řezných sil je také více pravděpodobné, že se vrták více rozkmitá a otvor bude méně přesný. Kuželové uchycení vrtáku tedy zcela logicky zajistí přesnější vrtání i u větších průměrů otvorů.